Otevřete si náš adventní kalendář a soutěžte o ceny v hodnotě až 6 250 Kč! Otevřít

Ekologické praní nebo chemická laboratoř?

Zase jednou na nákupu. Procházíte okolo regálů, odkud na vás vykukují plastové láhve a pytlíky s voňavým obsahem slibujícím „zářivě čisté a běloskvoucí prádlo.“

Kolik z nás propadlo působení reklam, že čisté prádlo je pouze to, které voní alespoň na 10 metrů od jeho majitele. Že vyprat se dá pouze tak, že musíme do pračky nasypat prášek (nalít gel nebo vložit kapsli), přidat něco na skvrny a zároveň na závěr nesmí chybět voňavá tečka – aviváž. Bez ní to přece nejde.

A zatím:Znaky_na_pracim_prasku

Víte co znamenají symboly uvedené na pracím prostředku?

Organizace spojených národů vyvinula globálně harmonizovaný systém (GHS) označování chemikálií. GHS se týká všech společností, které vyrábějí, přepravují nebo používají/zpracovávají nebezpečné chemické látky schválené OSN. Zkoušeli jste si pročíst varování na pracím prášku nebo gelu? Nutno podotknout, že je někdy vhodné mít po ruce i lupu.

U deklarovaného ekologicky šetrného pracího prostředku můžeme např. číst toto:

"Zdraví škodlivý při požití. Dráždí kůži. Způsobuje vážné poškození očí. Škodlivý pro vodní organismy. Po manipulaci důkladně omyjte ruce. Při používání tohoto výrobku nejezte, nepijte ani nekuřte.Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Používejte ochranné brýle a obličejový štít."

varovani_praci_prasek_slozeni_pouziti

Přestože jsou fosfáty v pracích prostředcích od roku 2006 v ČR legislativně zakázané, stále obsahují ropné deriváty jako syntetické tenzidy (na výrobcích bývají označeny jako aniontové povrchově aktivní látky, kationtové povrchově aktivní látky, amfoterní povrchově aktivní látky a neiontové povrchově aktivní látky), triclosan, EDTA, fosfonáty, chlór, syntetickou parfemaci, barviva nebo enzymy, odpěňovače, opticky zjasňující látky, plnidla a mnoho dalších...

Spousta cizích názvů, o kterých mnohdy ani netušíme, co znamenají. Ale dobrovolně v těchto látkách pereme své prádlo. A následně je pak dlouhodobě absorbujeme přes pokožku nebo je vdechujeme. A proč?

Protože ani nejdůkladnější máchání nedokáže odstranit zbytky pracích prostředků z textilií.

Navíc při každém praní odchází tento chemický koktejl do kanalizace a nakonec i do řek a podzemních vod. Má negativní vliv (nejen) na vodní organismy a opět se dostává se zpět k nám. Vodovodním kohoutkem nebo třeba ve formě ryby na talíři.

A pak světe div se, že naše děti trápí ekzémy, dermatitidy, alergie. Není žádným tajemstvím, že jednou z možných příčin alergií je právě nárůst zatížení našich domácností chemickými látkami, mezi něž patří i používání úklidové a čisticí chemie. 

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. Ty obsahují až 15% povrchově aktivních látek (tenzidů) a až 50% aktivačních přísad. Ve skutečnosti jsou to nejtoxičtější látky v našich domovech. Obsahují karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu nebo neurotoxiny.

Ale vždy tomu tak nebylo..

 

Z historie praní prádla

Kdysi se prádlo pralo jen namáčením do vody a otloukalo se o kameny. Nebo se po něm šlapalo, dokud se nezbavilo nečistot. Takové ekologické praní prádla nebylo moc účinné, proto lidé zkoušeli do prací lázně přidávat různé látky jako hlína a písek. Později následovaly účinnější ekologické prací prostředky: moč, popel, soda. Nakonec lidé vymysleli mýdlo.

Velkou revoluci ve světě hospodyněk představovala prací deska – valcha – u nás v Čechách se používala běžně až do poloviny 20. století.

Prací prostředek na základě křemičitanu sodného a sody vzešel na světlo světa díky Fritzi Henkelovi v roce 1876. Od té doby se složení pracích prostředků výrazně změnilo, především proto, aby byly dostatečně účinné a především levné, a uspokojily tak náročné požadavky výrobců i spotřebitelů.

male-dite-s-odrazedlem-u-pracky

Ekologické praní

Říkáte si, že jedna ekologická domácnost nezachrání celý svět? Ale ekologické praní se nedotýká jen našeho prádla, jedná se o změnu myšlení, kterou můžeme právě svým příkladem rozšířit dále. A hlavně můžeme ochránit své děti, nejen před vznikem alergií.

"Žít tak, abychom příliš nezatěžovali životní prostředí, neznamená žít v zaostalé domácnosti. Znamená to jen pozměnit své zvyky a životní styl tak, aby byly šetrnější k životnímu prostředí i k peněžence."

Na trhu se vyskytují ekologické prací prostředky. Ne každý ale splňuje představy o ekologickém praní. A pokud je dostatečně ekologický – např. mýdlové ořechy, zase nemusí být dostatečně účinný. Ekologické praní ale neznamená, že se domácnost musí změnit na chemickou laboratoř, kde si vyrábíte své prací prostředky, složitě namáčíte a drhnete fleky a umorousané rukávy.

Zastánci jednoduchosti a rychlosti mohou k praní využít prací koule:

turmalinove_koule_tiande

Výhody ekologického praní pracími koulemi oproti běžným pracím práškům a avivážím:

 • PRANÍ JE EKOLOGICKÉ, protože obsahuje pouze přírodní komponenty, zachováme vodní zdroje pro sebe a své potomky
 • PRÁDLO NEDRÁŽDÍ CITLIVOU POKOŽKU, protože kapsle neobsahují žádné chemické látky, jedná se o antialergenní prací prostředek, určený pro citlivou pleť, nebo pro praní dětského oblečení včetně oblečení pro batolata
 • ODPADÁ NUTNOST POUŽÍVAT AVIVÁŽ, protože koule neobsahují žádné saponáty, jehož zbytky i po vyprání činí prádlo hrubým na dotyk. Není tedy nutné do praní přidávat aviváž
 • PRANÍ PRACÍMI KOULEMI JE LEVNÉ, protože prací koule vystačí cca i na 400 pracích cyklů
 • PRÁDLO NEZTRÁCÍ SVÉ BARVY - barva často “bledne” z důvodu toho, že se v tkanině usazují zbytky prášku, při používání eko koulí k tomu nedochází a navíc se u staršího prádla postupně vyplavují i staré usazeniny prášku

Společnost TianDe nabízí Turmalínové koule na praní prádla, které nemají na trhu srovnání. Jejich složení je unikátní a do bubnu pračky se vkládají dvě koule najednou. Modrá kapsle obsahuje granulky stříbra, které bezpečně desinfikují vodu v pračce. Turmalín je minerál, který vytváří nízkofrekvenční magnetické pole. Jeho název pochází ze sinhálského slova tura-malí, což znamená "kámen, který je znečišťován částečkami popela", protože přitahuje částečky prachu a popela. Jedná se o nejsložitější silikát v přírodě.

Lze zatočit se skvrnami ekologicky?

Ruku na srdce: poradí si váš prací prostředek s každým flekem? Zřejmě ne, jinak by na trhu neexistovaly speciální přípravky na skvrny. Pokud chcete použít ekologickou variantu, zvolte např. Mycí prostředek na nádobí TianDe. Stačí jen kápnout na flíček a dát prádlo do pračky a nebo skvrnu potřete žlučovým mýdlem, které můžete zakoupit v každé rozumné prodejně drogerie.

A aviváž?

Hlavní funkcí aviváže je změkčení a provonění prádla, navíc odstraňuje statickou elektřinu. Na dětské prádlo, ručníky a utěrky či sportovní oblečení je však nevhodná, protože vytváří na vláknech film, který snižuje savost.

Pokud máte tvrdou vodu, nebo máte pocit, že nějakou náhradu za aviváž použít musíte, vyberte si ocet. Dá se nalít do přihrádky na aviváž. A nemusíte se bát, že by prádlo bylo pak cítit. Ocet pomáhá navíc čistit a desinfikovat pračku a ustálí barvy na oblečení. A pro vůni můžete do skříně s oblečením vložit voňavý polštářek např. s levandulí. Měkkost prádla způsobí i sušení na čerstvém vzduchu. Změkčit a provzdušnit prádlo umí i sušení v sušičce.

sušení prádla na šňůře mezi stromy

Ekologické praní neznamená pouze ekologický prací prostředek. Protože nejde jen o to, čím perete, ale i jak perete.

Na závěr pár jednoduchých rad, jak prát ekologicky:

 • Používejte ekologický prací prostředek přírodního původu.
 • Perte, když máte dostatek prádla. Není vhodné prát napěchovanou pračku, ani jen jednu halenku. Obojí přinese tentýž výsledek a to nevyprané prádlo. Navíc praní mála kousků oblečení zanechává zbytečnou ekologickou stopu v podobě spotřebované energie.
 • Do boje se skvrnami jděte okamžitě. S časem totiž skvrny zrají a sílí a vy se tak nebudete muset rozloučit se svým oblíbeným kouskem oblečení.
 • Velmi znečištěné prádlo předeperte či odmočte. Ušetříte energii, protože nebudete muset prát při vysokých teplotách a dlouhých programech.
 • Sušte prádlo venku a na slunci. Vyhněte se sušičce. Prádlo bude krásně vonět a sluníčko má úžasné bělící účinky.
 • Oblékejte se do přírodních materiálů. Při praní se totiž do odpadních vod vměšují mikrovlákna z oděvů. A přírodní materiály navíc nejsou náchylné ke statické elektřině.
 • Pravidelně pračku čistěte. Pouze čistá pračka může dobře vyprat. Ptáte se: Jak vyčistit pračku ekologicky? Jednoduché vyčištění je například pomocí octa a sody. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody, přihrádku pro aviváž naplňte octem. Půl litru octu pak můžete nalít přímo do bubnu. Nastavte nejdelší prací cyklus na nejvyšší teplotu a pak pračku pusťte naprázdno. Čištění můžete vylepšit tím, že prací program před mácháním přerušíte a necháte pračku tak, aniž byste vypouštěli vodu (nejlépe přes noc). Ráno ji pak znovu spusťte a program nechte doběhnout.

Zkusme uvažovat eko-logicky. Proč? Protože nám logicky jde o zdraví i o stav naší planety.

 

Vaše Kateřina Pokorná