Zubní pasty - s fluorem nebo raději bez?

Napadlo vás někdy, co všechno obsahuje zubní pasta, kterou používáte každý den? Přes sliznici dutiny ústní se přitom velmi snadno vstřebává mnoho látek do organismu. Rychlé rozpuštění a vstřebávání v ústech se běžně používá pro léčbu akutních stavů. Proto je potřeba přemýšlet i nad výběrem zubní pasty.

Běžná zubní pasta je zhruba ze 40 % tvořena vodou, asi z 50 % brusnými prostředky (abraziva), z 1 až 4 % pěnicími prostředky a příchutěmi, pojidlybarvivy a fluoridem. Zubní pasty TianDe ale nejsou běžné zubní pasty!

Zajímavosti z historie zubní pasty

První zmínky o zubní pastě pochází ze starověkého Egypta. I známá ptolemaiovská královna Kleopatra a její lid používal k čištění ústní dutiny směs obsahující sůl, pepř, mátové lístky a květy kosatce. Římané zase používali zubní pastu, jejíž základní složkou byla lidská moč, protože moč obsahuje amoniak, který je účinný pro bělení zubů. V 18. století se v Americe používala pasta ze spáleného chleba. Až na počátku 19. století zubní pasta dosáhla své popularity a v kombinaci se zubním kartáčkem se stala součástí každodenní hygieny. Kolem roku 1800 se používal zubní kartáček pouze s vodou, ale na popularitě již získávaly zubní prášky, zpravidla domácí výroby, složené zejména z křídy, rozdrcených cihel a soli. Okolo roku 1900 se začala zubní pasta vyrábět z peroxidu vodíku a sody a od roku 1914 byl do zubní pasty přidáván fluorid jako významná látka snižující kazivost chrupu. Nástupem fluoridovaných zubních past se snížila kazivost zubů o 20 až 30 %.

 V čem jsou pasty TianDe výjimečné? 

Zubní gely a pasty TianDe obsahují oxid křemičitý (triviální název křemen) – které je nejenom jemné, ale i bezpečné abrazivum. Jeho jemné částice mají zaoblený tvar, efektivně a jemně odstraňují plak bez poškození zubní skloviny a tkáně paradontu.

Zubní pasty TianDe obsahují přírodní extrakty se silnou antibakteriální aktivitou vůči bakteriím, které způsobují zánět v dutině ústní. Běžné zubní pasty obsahují látky jako chlorhexidin a triklosan, které sice ničí škodlivé bakterie i mikroorganismy v ústní dutině, ale také ničí i užitečné mikroorganismy, čímž narušují mikroflóru dutiny ústní. Zubní pasty TianDe díky obsahu přírodních extraktů nenarušují rovnováhu mikroflóry v dutině ústní, ale plní stejnou ochrannou funkci.

Pasty TianDe obsahuji přírodní ingridienty které pečuji o zuby, dásně a zvyšuji místní imunitu sliznici v dutině ústní.

Fluor nebo fluorid?

Fluor je ve vyšších dávkách hodnocen jako protoplasmatický jed. Fluor je, stejně jako chlor, vysoce reaktivní chemický prvek v podobě plynu. Velmi rychle se slučuje s jinými prvky, a proto se v přírodě nevyskytuje volně, nýbrž nejčastěji ve formě sloučenin solí, které nazýváme fluoridy. Přestože se tyto dva pojmy často zaměňují, fluor a fluorid není to samé. 

Množství fluoridu v zubních pastách je regulováno zákonem: zubní pasty pro dospělé mohou obsahovat maximálně 0,15 % (1500 ppm), stejné množství je také zubními lékaři doporučováno pro děti od 6 let. Dětské zubní pasty (6 let a starší) se tak od těch pro dospělé liší pouze chutí.

Při užívání dávky 0,1 mg fluoridu na kilogram tělesné hmotnosti denně může na zubech, které dosud neprorazily, vzniknout fluoróza. Děti do 6 let by proto měly fluorid užívat v maximální denní dávce 0,05 %.

Nadměrné požití fluoridu způsobuje problémy s trávením, poškozuje rovnováhu střevní mikroflóry, a tím snižuje imunitu. Nadměrné dávky fluoridu způsobují problémy se štítnou žlázou, nepříznivě ovlivňují funkce mozku či způsobují potíže s ledvinami a viditelně se může projevit zmíněnou fluorózou.

V těle dospělého je 2,5 až 4 g fluoru, z toho 99 % v kostech a zubech. Mezi základní přírodní zdroje fluóru patří mořské ryby, kuřecí maso, černý čaj, minerální voda, kakao, ořechy, obiloviny. Fluor je pro růst kostí a zubů nepostradatelný, kromě toho je podstatný i pro zubní sklovinu, kde působí proti bakteriím. Pokud máme fluoru nedostatek, objeví se časem obvykle snížená kvalita kostí, zvýšená kazivost chrupu a menší pevnost zubní skloviny. 

Pokud se člověk potýká se zvýšenou kazivostí zubů, je vhodné zvolit zubní pasty s obsahem fluoridu. Pokud zubní pastu používáme tak, jak je určeno, tzn. povrchově, nepolykáme ji a ústa vyplachujeme, není se čeho bát. Naopak se můžeme těšit z pozitivního působení na kvalitu našich zubů.

Obsahují zubní pasty TianDe fluor?

Zubní pasty TianDe dávají možnost výběru. Např. Zubní pasty ProDental a Zubní pasta zelený čaj a ženšen Sanchi jsou zcela bez obsahu fluoridu. V ostatních zubních pastách jako je Gel na zuby Tekutý vápník, Přírodní bambusová sůl aj. se množství fluoridu pohybuje mezi 0,09 - 0,13%. Což je pod hranicí stanovenou zákonem. Svůj výběr můžete přizpůsobit potřebám svého organismu.

Unikátní složení zubní pasty Pro Dental

Jednou z výjimečných past TianDe je Zubní pasta ProDental.  Obsahuje peptidy, výtažky z heřmánku, kořene lékořice, ženšenu, oleje z hroznových jader a máty peprné. Tato zubní pasta má komplexní účinek na ústní dutinu. Zamezuje vzniku zubního kazu a problémů s dásněmi, posiluje zubní sklovinu, zlepšuje tonus dásní a dodává svěží dech. 

Fyto-pasta TianDe neobsahuje takové látky, jakými jsou fluor, parabeny. Zato obsahuje přírodní tenzidy, které na dásně působí velmi účinně. 

Heřmánek pravý
Heřmánek pravý

Extrakt z heřmánku zmírňuje podráždění a zarudnutí, stimuluje hojení a regeneraci buněk, normalizuje mikroflóru.

Lékořice
Lékořice

Extrakt z kořene lékořice obsahuje kyselinu glycyrrhiziovou, která má protizánětlivé účinky. 

Ženšen pravý
Ženšen pravý

Extrakt z kůry ženšenu nepravého čistí dutinu ústní, zpomaluje proces rozmnožování baktérií a tím přispívá k předcházení vzniku zubního plaku, ke snížení rizika vzniku zubního kazu a zánětu dásní.

Včelí voskVčelí med

Výtažek z medu je přírodním antiseptikem - zabraňuje množení bakterií.

Réva vinná
Réva vinná

Olej z hroznových jadérek svým obsahem podporuje schopnost regenerace tkáně.

Máta peprná
Máta peprná

Olej z máty peprné stimuluje výměnné procesy v tkáni, která má při napadení paradentózou narušenou mikrocirkulaci.

Peptidy

Zpevňují stěny kapilár, zlepšují mikrocirkulaci a výživu tkání.

 

  

 
 

prodental

Krásný úsměv je bezesporu klíčem nejen k naší kráse, ale i ke zdraví. Málokdo ví, že zanedbaný stav dutiny ústní může vést k závažným zdravotním komplikacím, jakými jsou například infarkt nebo cukrovka. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek Propojení zubů s vnitřními orgány

Affiliate program