Zubní pasty

Napadlo vás někdy, co všechno obsahuje zubní pasta, kterou používáte každý den? Přes sliznici dutiny ústní se přitom velmi snadno vstřebává mnoho látek do organismu. Rychlé rozpuštění a vstřebávání v ústech se běžně používá pro léčbu akutních stavů. Proto je potřeba přemýšlet i nad výběrem zubní pasty.

Běžná zubní pasta je zhruba ze 40 % tvořena vodou, asi z 50 % brusnými prostředky (abraziva), z 1 až 4 % pěnicími prostředky a příchutěmi, pojidlybarvivy a fluoridem. Zubní pasty TianDe ale nejsou běžné zubní pasty!

Zajímavosti z historie zubní pasty

První zmínky o zubní pastě pochází ze starověkého Egypta. I známá ptolemaiovská královna Kleopatra a její lid používal k čištění ústní dutiny směs obsahující sůl, pepř, mátové lístky a květy kosatce. Římané zase používali zubní pastu, jejíž základní složkou byla lidská moč, protože moč obsahuje amoniak, který je účinný pro bělení zubů. V 18. století se v Americe používala pasta ze spáleného chleba. Až na počátku 19. století zubní pasta dosáhla své popularity a v kombinaci se zubním kartáčkem se stala součástí každodenní hygieny. Kolem roku 1800 se používal zubní kartáček pouze s vodou, ale na popularitě již získávaly zubní prášky, zpravidla domácí výroby, složené zejména z křídy, rozdrcených cihel a soli. Okolo roku 1900 se začala zubní pasta vyrábět z peroxidu vodíku a sody a od roku 1914 byl do zubní pasty přidáván fluorid jako významná látka snižující kazivost chrupu. Nástupem fluoridovaných zubních past se snížila kazivost zubů o 20 až 30 %.

 V čem jsou pasty TianDe výjimečné? 

Zubní gely a pasty TianDe obsahují oxid křemičitý (triviální název křemen) – které je nejenom jemné, ale i bezpečné abrazivum. Jeho jemné částice mají zaoblený tvar, efektivně a jemně odstraňují plak bez poškození zubní skloviny a tkáně paradontu.

Zubní pasty TianDe obsahují přírodní extrakty se silnou antibakteriální aktivitou vůči bakteriím, které způsobují zánět v dutině ústní. Běžné zubní pasty obsahují látky jako chlorhexidin a triklosan, které sice ničí škodlivé bakterie i mikroorganismy v ústní dutině, ale také ničí i užitečné mikroorganismy, čímž narušují mikroflóru dutiny ústní. Zubní pasty TianDe díky obsahu přírodních extraktů nenarušují rovnováhu mikroflóry v dutině ústní, ale plní stejnou ochrannou funkci.

Pasty TianDe obsahuji přírodní ingridienty které pečuji o zuby, dásně a zvyšuji místní imunitu sliznici v dutině ústní.

Fluor nebo fluorid?

Fluor je ve vyšších dávkách hodnocen jako protoplasmatický jed. Fluor je, stejně jako chlor, vysoce reaktivní chemický prvek v podobě plynu. Velmi rychle se slučuje s jinými prvky, a proto se v přírodě nevyskytuje volně, nýbrž nejčastěji ve formě sloučenin solí, které nazýváme fluoridy. Přestože se tyto dva pojmy často zaměňují, fluor a fluorid není to samé. 

Množství fluoridu v zubních pastách je regulováno zákonem: zubní pasty pro dospělé mohou obsahovat maximálně 0,15 % (1500 ppm), stejné množství je také zubními lékaři doporučováno pro děti od 6 let. Dětské zubní pasty (6 let a starší) se tak od těch pro dospělé liší pouze chutí.

Při užívání dávky 0,1 mg fluoridu na kilogram tělesné hmotnosti denně může na zubech, které dosud neprorazily, vzniknout fluoróza. Děti do 6 let by proto měly fluorid užívat v maximální denní dávce 0,05 %.

Nadměrné požití fluoridu způsobuje problémy s trávením, poškozuje rovnováhu střevní mikroflóry, a tím snižuje imunitu. Nadměrné dávky fluoridu způsobují problémy se štítnou žlázou, nepříznivě ovlivňují funkce mozku či způsobují potíže s ledvinami a viditelně se může projevit zmíněnou fluorózou.

V těle dospělého je 2,5 až 4 g fluoru, z toho 99 % v kostech a zubech. Mezi základní přírodní zdroje fluóru patří mořské ryby, kuřecí maso, černý čaj, minerální voda, kakao, ořechy, obiloviny. Fluor je pro růst kostí a zubů nepostradatelný, kromě toho je podstatný i pro zubní sklovinu, kde působí proti bakteriím. Pokud máme fluoru nedostatek, objeví se časem obvykle snížená kvalita kostí, zvýšená kazivost chrupu a menší pevnost zubní skloviny. 

Pokud se člověk potýká se zvýšenou kazivostí zubů, je vhodné zvolit zubní pasty s obsahem fluoridu. Pokud zubní pastu používáme tak, jak je určeno, tzn. povrchově, nepolykáme ji a ústa vyplachujeme, není se čeho bát. Naopak se můžeme těšit z pozitivního působení na kvalitu našich zubů.

Obsahují zubní pasty TianDe fluor?

Zubní pasty TianDe dávají možnost výběru. Např. Zubní pasty Komplexní zubní fytopasta dr. Taiga, ProDental a Zubní pasta zelený čaj a ženšen Sanchi jsou zcela bez obsahu fluoridu. V ostatních zubních pastách jako je Gel na zuby Tekutý vápník, Přírodní bambusová sůl aj. se množství fluoridu pohybuje mezi 0,09 - 0,13%. Což je pod hranicí stanovenou zákonem. Svůj výběr můžete přizpůsobit potřebám svého organismu.

Unikátní složení zubní pasty TianDe dr. Taiga

Jednou z výjimečných past TianDe je Komplexní zubní fyto-pasta dr. Taiga. Obsahuje éterický olej z jalovce, bílou hlínu (kaolin), výtažek ze šalvěje a heřmánku a také aminokyselinu L-arginin. Tato zubní pasta zamezuje vzniku zubního kazu a problémů s dásněmi, posiluje zubní sklovinu, zlepšuje tonus dásní a dodává svěží dech.

Fyto-pasta TianDe neobsahuje takové látky, jakými jsou fluor, parabeny, SLS, aromatizátory a syntetická barviva. Zato obsahuje přírodní tenzidy, které na zubní sklovinu působí velmi jemně. Přirozené aroma dodávají přírodní oleje a výtažky, a ne aromatizátory.

kaolinKaolin má absorpční schopnosti a výborně do sebe vstřebává nepotřebné látky z dutiny ústní, čímž zamezuje množení bakterií. Používání čisté bílé hlíny účinně léčí záněty dásní, dutiny ústní a také vnější i vnitřní poškození zubů a jejich kořenů. V lidovém léčitelství je kaolin považován za nenahraditelný při léčbě různých problémů v dutině ústní. Je žádoucí a vhodné jej používat preventivně. V kvalitních zubních pastách je bílá hlína používána namísto křídy. Kaolin výborně čistí, bělí zuby, nepoškozuje zubní sklovinu a napomáhá odstranění zubního kamene.

jalovecVýtažek ze sibiřského jalovce je získáván ze stálezeleného drobného keře s nevelkými pichlavými jehličkami. Tato rostlina se odedávna používala v lidovém léčitelství všech severských národů. Například popel spálených větví jalovce se na Sibiři a na Aljašce používal jako prášek pro čištění zubů. Jalovec má ohromné antiseptické účinky, je to přírodní sterilizátor, a navíc dodává dechu příjemné svěží aroma.

Heřmánek pravýVýtažek z heřmánku je odedávna využíván v lidovém léčitelství při léčbě velmi různorodých onemocnění včetně problémů v dutině ústní. Výluh z květu heřmánku má protizánětlivé účinky, snižuje krvácivost, předchází nákazám a působí antisepticky a dezinfekčně. Ve stomatologii se heřmánek lékařský používá při onemocněních dutiny ústní a krku. Je to výborný prostředek při léčbě stomatitidy a zvýšené krvácivosti dásní.

ŠalvějVýtažek ze šalvěje je známým přírodním léčitelem, který je schopen vyléčit celou řadu různých onemocnění. Síla rostliny je skryta v listech, které obsahují třísloviny, éterické oleje a alkaloidy. Výtažek ze šalvěje odstraňuje záněty, má antimikrobiální a celkově posilující účinek, snižuje krvácivost. Na Rusi šalvěj odedávna využívali při bolestech zubů, krvácivosti dásní a zánětech dutiny ústní.

ArgininAminokyselina L-arginin. Specialisté z Newcastle University (Velká Británie) a University of Michigan (USA) provedli výzkum, který dokázal, že aminokyselina L-arginin, která je součástí peptidů a bílkovin, může účinně zamezovat vzniku zubního plaku a tím i rozvoji různých onemocnění zubů a dásní.

vápníkCitrát vápenatý posiluje zubní sklovinu a tím snižuje citlivost zubů. Komplex těchto tvou složek vytváří dodatečnou bariéru proti choroboplodným bakteriím a chrání tak vaše zuby proti vzniku zubního kazu.

Zubní pasta a ústní voda TianDe Dr. Taiga

Krásný úsměv je bezesporu klíčem nejen k naší kráse, ale i ke zdraví. Málokdo ví, že zanedbaný stav dutiny ústní může vést k závažným zdravotním komplikacím, jakými jsou například infarkt nebo cukrovka. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek Propojení zubů s vnitřními orgány