Zubní pasty

Napadlo vás někdy, co všechno obsahuje zubní pasta, kterou používáte každý den? Přes sliznici dutiny ústní se přitom velmi snadno vstřebává mnoho látek do organismu. Rychlé rozpuštění a vstřebávání v ústech se běžně používá pro léčbu akutních stavů. Proto je potřeba přemýšlet i nad výběrem zubní pasty.

Běžná zubní pasta je zhruba ze 40 % tvořena vodou, asi z 50 % brusnými prostředky (abraziva), z 1 až 4 % pěnicími prostředky a příchutěmi, pojidlybarvivy a fluoridem. Zubní pasty TianDe ale nejsou běžné zubní pasty!

Zajímavosti z historie zubní pasty

První zmínky o zubní pastě pochází ze starověkého Egypta. I známá ptolemaiovská královna Kleopatra a její lid používal k čištění ústní dutiny směs obsahující sůl, pepř, mátové lístky a květy kosatce. Římané zase používali zubní pastu, jejíž základní složkou byla lidská moč, protože moč obsahuje amoniak, který je účinný pro bělení zubů. V 18. století se v Americe používala pasta ze spáleného chleba. Až na počátku 19. století zubní pasta dosáhla své popularity a v kombinaci se zubním kartáčkem se stala součástí každodenní hygieny. Kolem roku 1800 se používal zubní kartáček pouze s vodou, ale na popularitě již získávaly zubní prášky, zpravidla domácí výroby, složené zejména z křídy, rozdrcených cihel a soli. Okolo roku 1900 se začala zubní pasta vyrábět z peroxidu vodíku a sody a od roku 1914 byl do zubní pasty přidáván fluorid jako významná látka snižující kazivost chrupu. Nástupem fluoridovaných zubních past se snížila kazivost zubů o 20 až 30 %.

 V čem jsou pasty TianDe výjimečné? 

Zubní gely a pasty TianDe obsahují oxid křemičitý (triviální název křemen) – které je nejenom jemné, ale i bezpečné abrazivum. Jeho jemné částice mají zaoblený tvar, efektivně a jemně odstraňují plak bez poškození zubní skloviny a tkáně paradontu.

Zubní pasty TianDe obsahují přírodní extrakty se silnou antibakteriální aktivitou vůči bakteriím, které způsobují zánět v dutině ústní. Běžné zubní pasty obsahují látky jako chlorhexidin a triklosan, které sice ničí škodlivé bakterie i mikroorganismy v ústní dutině, ale také ničí i užitečné mikroorganismy, čímž narušují mikroflóru dutiny ústní. Zubní pasty TianDe díky obsahu přírodních extraktů nenarušují rovnováhu mikroflóry v dutině ústní, ale plní stejnou ochrannou funkci.

Pasty TianDe obsahuji přírodní ingridienty které pečuji o zuby, dásně a zvyšuji místní imunitu sliznici v dutině ústní.

Fluor nebo fluorid?

Fluor je ve vyšších dávkách hodnocen jako protoplasmatický jed. Fluor je, stejně jako chlor, vysoce reaktivní chemický prvek v podobě plynu. Velmi rychle se slučuje s jinými prvky, a proto se v přírodě nevyskytuje volně, nýbrž nejčastěji ve formě sloučenin solí, které nazýváme fluoridy. Přestože se tyto dva pojmy často zaměňují, fluor a fluorid není to samé. 

Množství fluoridu v zubních pastách je regulováno zákonem: zubní pasty pro dospělé mohou obsahovat maximálně 0,15 % (1500 ppm), stejné množství je také zubními lékaři doporučováno pro děti od 6 let. Dětské zubní pasty (6 let a starší) se tak od těch pro dospělé liší pouze chutí.

Při užívání dávky 0,1 mg fluoridu na kilogram tělesné hmotnosti denně může na zubech, které dosud neprorazily, vzniknout fluoróza. Děti do 6 let by proto měly fluorid užívat v maximální denní dávce 0,05 %.

Nadměrné požití fluoridu způsobuje problémy s trávením, poškozuje rovnováhu střevní mikroflóry, a tím snižuje imunitu. Nadměrné dávky fluoridu způsobují problémy se štítnou žlázou, nepříznivě ovlivňují funkce mozku či způsobují potíže s ledvinami a viditelně se může projevit zmíněnou fluorózou.

V těle dospělého je 2,5 až 4 g fluoru, z toho 99 % v kostech a zubech. Mezi základní přírodní zdroje fluóru patří mořské ryby, kuřecí maso, černý čaj, minerální voda, kakao, ořechy, obiloviny. Fluor je pro růst kostí a zubů nepostradatelný, kromě toho je podstatný i pro zubní sklovinu, kde působí proti bakteriím. Pokud máme fluoru nedostatek, objeví se časem obvykle snížená kvalita kostí, zvýšená kazivost chrupu a menší pevnost zubní skloviny. 

Pokud se člověk potýká se zvýšenou kazivostí zubů, je vhodné zvolit zubní pasty s obsahem fluoridu. Pokud zubní pastu používáme tak, jak je určeno, tzn. povrchově, nepolykáme ji a ústa vyplachujeme, není se čeho bát. Naopak se můžeme těšit z pozitivního působení na kvalitu našich zubů.

Obsahují zubní pasty TianDe fluor?

Zubní pasty TianDe dávají možnost výběru. Např. Zubní pasty ProDental a Zubní pasta zelený čaj a ženšen Sanchi jsou zcela bez obsahu fluoridu. V ostatních zubních pastách jako je Gel na zuby Tekutý vápník, Přírodní bambusová sůl aj. se množství fluoridu pohybuje mezi 0,09 - 0,13%. Což je pod hranicí stanovenou zákonem. Svůj výběr můžete přizpůsobit potřebám svého organismu.

Unikátní složení zubní pasty Pro Dental

Jednou z výjimečných past TianDe je Zubní pasta ProDental.  Obsahuje peptidy, výtažky z heřmánku, kořene lékořice, ženšenu, oleje z hroznových jader a máty peprné. Tato zubní pasta má komplexní účinek na ústní dutinu. Zamezuje vzniku zubního kazu a problémů s dásněmi, posiluje zubní sklovinu, zlepšuje tonus dásní a dodává svěží dech. 

Fyto-pasta TianDe neobsahuje takové látky, jakými jsou fluor, parabeny. Zato obsahuje přírodní tenzidy, které na dásně působí velmi účinně. 

Heřmánek pravý
Heřmánek pravý

Extrakt z heřmánku zmírňuje podráždění a zarudnutí, stimuluje hojení a regeneraci buněk, normalizuje mikroflóru.

Lékořice
Lékořice

Extrakt z kořene lékořice obsahuje kyselinu glycyrrhiziovou, která má protizánětlivé účinky. 

Ženšen pravý
Ženšen pravý

Extrakt z kůry ženšenu nepravého čistí dutinu ústní, zpomaluje proces rozmnožování baktérií a tím přispívá k předcházení vzniku zubního plaku, ke snížení rizika vzniku zubního kazu a zánětu dásní.

Včelí voskVčelí med

Výtažek z medu je přírodním antiseptikem - zabraňuje množení bakterií.

Réva vinná
Réva vinná

Olej z hroznových jadérek svým obsahem podporuje schopnost regenerace tkáně.

Máta peprná
Máta peprná

Olej z máty peprné stimuluje výměnné procesy v tkáni, která má při napadení paradentózou narušenou mikrocirkulaci.

Peptidy

Zpevňují stěny kapilár, zlepšují mikrocirkulaci a výživu tkání.

 

  

 
 

prodental

Krásný úsměv je bezesporu klíčem nejen k naší kráse, ale i ke zdraví. Málokdo ví, že zanedbaný stav dutiny ústní může vést k závažným zdravotním komplikacím, jakými jsou například infarkt nebo cukrovka. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek Propojení zubů s vnitřními orgány