Děhel čínský

Andělika čínská (Angelica sinensis ) známá také jako děhel čínský, je vytrvalá rostlina původem z Asie. Rostlina je přímá, má dutou lodyhu a může dorůst i dvou metrů. Listy Anděliky jsou velké a květenství může mít průměr i 15 cm. K léčebným účelům se využívá kořen, resp. oddenek rostliny, který se zpracovává např. do extraktů či se používá přímo.

Děhel čínský patří mezi nejvýznamnější léčivé rostliny tradiční čínské medicíny, používané na ženské nemoci, proto se také často označuje jako "ženšen pro ženy". 

andelika-dehel-cinsky-angelica-sinensisPodporuje hormonální rovnováhu u žen. Zlepšuje a upravuje menstruační cyklus, podporuje dozrávání ženských vajíček. Používá se jako přírodní podpora otěhotnění. V klimakteriu snižuje návaly a další příznaky klimakteria. Upravuje premenstuační syndrom. Zvyšuje průtok krve v děloze, uvolňuje svalové křeče. Celkově zlepšuje trávení a má antibakteriální a protizánětlivé účinky, snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Lidové léčitelství uvádí, že má vliv i na velikost poprsí – podporuje zdravou produkci progesteronu, který je dalším významným faktorem zdravého vývoje prsou, podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, usnadňuje porod.

Andělika pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu - uklidňuje psychiku a uplatňuje se v případě poruch spánku. 

Angeliku čínskou ale nesmí užívat pacienti, kteří mají potíže se srážlivostí krve a užívají např. Warfarin a v těhotenství. Nekombinujte ji v žádném případě s puškvorcem obecným (Acorus calamus), zázvorem obecným (Zingiber officinale) a mořskými řasami.

Affiliate program