Doprava GLS PickUp jen 59,- Kč, nad 1500,- doprava ZDARMA!

Jedovaté nádobí

Honzík říká: „Máme doma hromadu nádobí.”
Babička ho pokárá: „Nechlub se, to není hezké.”
„Ale já se nechlubím, já si stěžuju! Musím ho umýt.”

Necítíte se občas také jako takový Honzík? Třeba po nedělním obědě, nebo rodinné sešlosti. Někdo hromadu nádobí najde okamžitě po příchodu z práce. Kdysi si hospodyňky musely vystačit jen se džberem, sodou a pískem.Ty majetnější si domů pořídily i služebnou. Dnes rozlepíme sáček, vyndáme tabletu, vložíme do zásobníku ve dvířkách myčky, nastavíme program, zavřeme a jdeme si číst. Nebo nadzvedneme pákovou baterii, na houbičku dáme kapku jaru, do dřezu raději dvě, a za chvíli máme hotovo. 

Jaké dopady má ale naše pohodlí?

Nečistoty se při mytí nádobí odstraňují pomocí několika faktorů: 

  • mechanické síly,
  • chemických prostředků,
  • vody,
  • a tepla.

Při ručním mytí se uplatňuje především síla našich rukou. V myčce toto musí nahradit větší množství chemie a vyšší teplota mycí lázně. Je dobré si uvědomit, že při mytí nádobí v myčce spotřebujeme mnohem více chemických prostředků než při ručním mytí. Chemické prostředky v myčce vykonají svou úlohu, ale následně odchází se znečištěnou vodou do kanalizace a posléze se podílejí na znečištění povrchových vod. 

Doporučené dávky čisticích prostředků jsou mezi 20 až 40 g na jedno mytí, při každodenním mytí tedy přejde z jedné myčky do odpadní vody 9 - 15 kg chemikálií ročně.

Je prokázáno, že nádobí, i po opakovaném opláchnutí, zbytků mycích prostředků nezbavíme. Později si do čistého hrnečku nalijeme horký čaj nebo do talíře výbornou polévku. A tak pravidelně, sice v malé dávce (což je pro zdraví ovšem horší), konzumujeme spolu s jídlem a nápoji určitou dávku látek, které škodí našemu zdraví. Myslíte, že mytí nádobí v myčkách tuto situaci řeší? Posuďte sami. Myčky ekonomického provozu, což jsou dnes všechny, spotřebují 9 – 13 litrů vody. Na celý cyklus, mytí i oplach. 

ciste-nadobi-na-mycce

Do myček se používá jednak prostředek na regeneraci iontoměniče, tzv. regenerační sůl, dále mycí prostředek a nakonec ještě prostředek na oplachování. Ne všechny tyto prostředky jsou nezbytné a ne všechny škodí stejně životnímu prostředí.

Regenerační sůl

Při strojovém mytí nádobí je na obtíž tvrdá voda, neboť sloučeniny vápníku a hořčíku, které tvrdost vody způsobují, se při vyšší teplotě mohou na nádobí i v myčce vysrážet a tvořit nepěkné usazeniny a dokonce mohou myčku zničit. Proto jsou myčky vybaveny zařízením na změkčování vody na bázi iontoměničů. Regenerační sůl se používá pro údržbu iontoměniče a je třeba její dávkování dodržovat podle návodu výrobce myčky. 

Regenerační sůl je složením chlorid sodný (obsah NaCl min. 99,8 %), s tím, že je třeba používat sůl bez jódu, tedy v žádném případě jakoukoliv stolní sůl, dále je třeba použít sůl co nejčistší, aby nedocházelo k ucpávání injektorů nerozpustnými částicemi a zároveň se doporučuje používat sůl minimálně hrubozrnnou či tabletovou, které byly, ne nadarmo, právě pro regenerace vyvinuty a které zároveň zaručují, že nedojde k ucpání injektorů samotnými zrny soli.

Mycí prostředek

Mycí prostředek je složka, jejímž výběrem můžeme nejvíc ovlivnit dopad používání myčky na životní prostředí. Mycí prostředek obsahuje tenzidy, změkčovací látky, enzymy, bělící a pomocné látky.

Tenzidy jsou látky, které slouží podobně jako při praní a čištění k rozpouštění nečistot a mastnoty. Chemicky jsou to látky nejrůznějšího složení. Tenzidy jsou i součástí běžných přípravků pro ruční mytí, ale při ručním mytí spotřebováváme prostředků mnohem méně. Směs tenzidů s podobnou účinností i biologickou rozložitelností bývá používána i v pracích prostředcích.

Změkčovací látky se přidávají pro změkčení vody pro případ, že by byl špatně nastaven nebo špatně regenerován iontoměnič, který vodu měkčí již při vstupu do myčky. Ve většině prostředků do myček se k změkčení vody používají fosfáty, které mají velmi silný negativní vliv na životní prostředí. V čistírnách odpadních vod se fosfáty odstraňují jen částečně. Obsah fosfátů není u všech prostředků stejný – na našem trhu najdeme i prostředky bezfosfátové.

Bělící látky obsahují většinou tzv. aktivní kyslík (většinou ve formě peroxosoli), ale u některých prostředků může být jako bělidlo použit i velmi problematický chlór, který se může podílet na vzniku jedovatých látek.

Enzymy pomáhají rozkládat bílkoviny a škrob, přispívají k účinnosti přípravku při nižší teplotě mytí a tím k úspoře energie.

Pomocné látky jsou pro vlastní mycí proces nedůležité, neboť to jsou barviva a parfémy, se kterými se vnáší do prostředí zbytečně další cizorodé látky, i když v nepatrných koncentracích.

Oplachovací prostředek

Používá se pro zvýšení lesku a snížení počtu skvrn po zaschlých kapičkách vody. Bývají to slabé organické kyseliny, které sice nemají významný vliv na životní prostředí, ale jejich používání je považováno za zcela nadbytečné. Jako leštidlo lze použít kuchyňský ocet.

Nádobí lze umývat i bez chemie:

Pokud si přestavíte, že v takovém případě se musíte vrátit k ručnímu mytí nádobí, jste na omylu. I do myčky nádobí existují vychytávky, které ovšem v televizních reklamách neuvidíte. Můžete si vyrábět domácí tablety nebo zvolit jednodušší a rychlejší variantu, kdy použijete správný poměr ekologického mycího prostředku TianDe spolu se sodou a octem.

Ze zkušeností zákazníků:

"Do myčky dávám cca půl lžičky Mycího prostředku na nádobí na základě mýdlového ořechu do komůrky na tablety a cca půl lžičky nakapu na kousek molitanové houbičky, který jsem ustřihla z běžné houbičky na nádobí. Tu dám mezi příbory ( to je tip Elenky). Do komůrky na leštidlo dám trochu octa (ano, vždyť přece octovým roztokem myjí naše maminky okna) a teď tip Katky: přidám trochu obyčejné sody, která pomůže umýt bílkovinné zbytky. S mastnotou si Mycí prostředek na nádobí na základě mýdlového ořechu hravě poradí i při nízkých teplotách vody. To je vše. Žádná chemie. Super. Moje biologická čistička mi děkuje! A moje rodina taky, žádné zbytky jaru na talíři!"

Zdroj: facebook- skupina TianDe: poradna a recenze.

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví i zdraví své rodiny, doporučujeme: 

  • Vybírat ekologický mycí prostředek bez fosfátů a chlóru, nezapomínat na správné používání regenerační soli do iontoměniče.
  • Omezit používání oplachovacích prostředků, které nejsou nezbytné. 
  • Správně vytěžovat a používat myčku.

 myci_prostredek_TianDe_na_bazi_mydlovych_orechu

Mycí prostředek na bázi mýdlových ořechů:

Tento ekologický mycí prostředek na nádobí na základě mýdlových ořechů obsahuje přírodní saponiny, které jsou alternativou ke klasickým mycím prostředkům s obsahem povrchově aktivních látek.

Saponát z mýdlových ořechů, který obsahuje přírodní saponiny, nezpůsobuje alkalickou reakci, nedráždí a nevysušuje pokožku. Proto mohou tento ekologický saponát používat i lidé s citlivou pokožkou.

  • Účinně odstraňuje nečistoty různého druhu, a to i ve studené vodě.
  • Oplachuje se z nádobí snadno a beze zbytku.
  • Je plně rozložitelný v okolním prostředí a nevytváří alkalickou reakci. 
  • Má změkčující a protizánětlivý účinek na pokožku rukou.
  • Je vhodné i k omývání ovoce nebo zeleniny.
  • Doporučuje se pro mytí dětského nádobí.

Ruční mytí nádobí

Jste zastánci ručního mytí nádobí? Pak jistě víte, že při jeho umývání pod tekoucí vodou plýtváte zbytečně nejen čím dál vzácnější pitnou vodou, ale také penězi. Šetrnější variantou je proto mytí nádobí v napuštěném dřezu. Nádobí můžete umývat buď prostředky s umělými dráždivými přísadami nebo přípravky na přírodní, převážně rostlinné bázi. 

Ekologickým mytím nádobí chráníme i naši pokožku. Kůže je velmi citlivá a skrze ni do svého těla vstřebáváme spoustu látek, na což často zapomínáme. Proto je lepší použít jemnější ekologický prostředek na nádobí, než si ruce máčet v agresivní chemii. A netýká se to pouze alergiků a ekzematiků.

I při výběru kuchyňských pomůcek jako jsou mycí houbičky nebo hadříky může být naše volba zelená. Vyberme si ty, které jsou z přírodních a recyklovaných materiálů. Při jejich výrobě se použije až o 70 % méně energie a zdrojů. A nebo používejte Hadřík na nádobí Eco de Viva, který má úžasnou životnost a snadnou údržbu.

 

Co říci na závěr? V našem životě se zcela nezbavíme toxických látekale lze alespoň zmírnit jejich příjem. Není potřeba se obklopovat ze zvyku či z pohodlnosti škodlivinami, protože většinou jsou na dosah jednoduchá, velmi účinná, finančně příznivá a ekologická řešení. Vyzkoušejte třeba to od TianDe.

 

 

 

 

Affiliate program