Tajemství jarního hubnutí

Chcete mít více energie, cítit se fit a u toho ještě zhubnout pár přebytečných „zimních kil”? Poradíme vám, jak na to.

Spousta žen si na začátku nového roku dá rozhodnutí, která vedou ke ztrátě i několika nadbytečných kil. Časem zjistí, že po lednovém hubnutí zase přibraly. Ale nemusíte hned házet flintu do žita, jarní období totiž přeje těm, kteří chtějí shodit kila navíc a upevnit své zdraví.

Proč k jo-jo efektu vlastně dochází a jak se ho vyvarovat?

Existuje 13 vitaminů, desítky minerálů, aminokyseliny a mastné kyseliny, celkem skoro stovka látek, které denně potřebujeme pro správnou funkci našeho těla. Za opětovné nabírání na váze můžou většinou chybějící důležité živiny.

Hubnutí je v prvních dnech způsobeno především ztrátou mimobuněčné vody. Voda tvoří v lidském těle 55-60% hmotnosti. S vodou odchází močí také elektrolyty - sodík a draslík.

Jakmile se obnoví dodávky živin, dojde k zadržení draslíku v buňkách, tím se také zvýší objem mimobuněčné tekutiny, což se projeví opětovným nárůstem hmotnosti – známý jako jojo efekt.

Při dlouhodobém hladovění navíc dochází k hormonálním změnám, řízené částí mozku nazývané Hypothalamus. Ta má na starosti funkci štítné žlázy, slinivky a nadledvin. Důsledkem těchto změn je zpomalený metabolismus a tím pádem další přibírání na váze.

Zdravé hubnutí začíná kalorickým deficitem

Pokud chcete zhubnout, musíte spálit více energie, než přijmete ve stravě. To ale neznamená, že můžete tělu dlouhodobě upírat důležité živiny! Pokud chcete před blížícím se létem zredukovat „tukové polštáře“, pusťte se do hubnutí zdravou cestou.

Pravidelný pohyb zkombinujte se zdravou stravou - takovou, která vás zasytí, ale přitom neobsahuje prázdné kalorie, ze kterých se přibírá na váze. Vybírejte především potraviny bohaté na vlákninu - ovesné vločky, zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné pečivo, luštěniny, čekankový sirup či inulin (čekanková vláknina).

Nepřejídejte se. Ať už vám vyhovuje jíst pětkrát denně nebo jen dvakrát, vždy snězte o něco méně, než velí vaše zvyky. Soustřeďte se pouze na jídlo a jezte pomalu, pocit sytosti se totiž dostavuje se zpožděním.

Čokoládové hubnutí

Při hubnutí jsou nepostradatelné bílkoviny, které jsou stavebním kamenem svalové hmoty a mají na starost mnoho procesů v těle, a jako bonus přináší delší pocit sytosti. Skvělou volbou je třeba i proteinový nápoj, který můžete užívat po cvičení nebo jako svačinu.

Čokoládový proteinový koktejl Active Life Mix s guaranou je skvělým pomocníkem při formování postavy do plavek. Koktejl pomáhá při redukci hmotnosti,  doplní nedostatek důležitých prvků, zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů a nehtů a hlavně uspokojí vaše chuťově buňky a zažene chuť na sladké!

 Čokoládový proteinový nápoj TianDe

Ve stravování je vhodné se držet obecných zásad:

  • Jezte pravidelně – je na vás, jestli budete jíst 5x denně po menších porcích nebo jestli si dáte 3 hlavní jídla, důležitý je celkový příjem
  • Dostatečně pijte nejlépe čistou vodu, nevhodné jsou slazené minerálky, sirupy, energetické nápoje.
  • Vyhýbejte se smaženým jídlům, uzeninám, alkoholu, sladkostem a pochutinám (sušenky, zákusky, koblihy, čokolády…).
  • Omezte příjem soli - nevhodné jsou slané housky, tyčinky, arašídy, chipsy, balkánský sýr

A závěrem: pravidelně zařaďte pohyb do svého denního programu - chůze, běh, plavání, cvičení, tanec... Cokoli vám vyhovuje, je správně.

Affiliate program