Shiitake

Houževnatec jedlý (Lentinula edodes) známý též jako šiitake, je dřevokazná houba, která se přirozeně vyskytuje ve vlhkých a teplých lesích jihovýchodní Asie. Název Šiitake je přejatý z japonštiny, kde tento výraz znamená „houba rostoucí na šii“ (šii je strom z čeledi bukovitých)

Shiitake houby jsou na východě považovány za symbol dlouhověkosti. Jsou schopné snižovat hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají posilovat imunitu. Podle čínské medicíny tyto zdravé houby prodlužují životnost. 

shiitake-houzevnatec-jedlyPodivuhodné protinádorové a imunomodulační vlastnosti houby jsou založeny na složitých sacharidech (polysacharidech), které podporují imunitní systém a zvyšují obranyschopnost. Další účinnou látkou v houbě shiitake je eritadenin, který, jak dokazují vědecké výzkumy, značně snižuje úroveň cholesterolu v krvi.Houževnatec jedlý obsahuje celou řadu vitamínů, např. B-komplex, vitamin C a D, minerální látky a stopové prvky jako draslík, vápník, fosfor, železo, selen a zinek. 

Shiitake je tradiční asijskou houbou , která se využívá na podporu imunitního systému zejména při bakteriálních a virových infekcích, vysokém cholesterolu a na snížení krevního tlaku.  Dále je v tradičním léčitelství používána proti ateroskleróze (kornatění tepen), osteoporóze, revmatismu, k čištění a detoxikaci střev a na posílení vitality po chemoterapii. 

Podle tradiční čínské medicíny houževnatec jedlý doplňuje energii čchi, vyživuje krev a je vhodný při léčbě únavy, nachlazení a nechutenství či při redukci hmotnosti. Rovněž eliminuje hleny, je tudíž přínosný v případě častých nachlazení a při chronickém kašli.

Podpořit svůj imunitní systém a snížit riziko rozvoje parazitických infekcí můžete s Funkčním komplexem - extrakt z listu ořešáku královského a houby shiitake.

 

Affiliate program