Ekologické praní s TianDe

Praní prádla patří k neodmyslitelné denní rutině každé domácnosti.

Za čistým a voňavým prádlem se však skrývá řada chemických látek obsažených v pracích přípravcích, které mají nepříznivý vliv na naši pokožku, organismus a také zatěžují životní prostředí.

Běžné prací prostředky obsahují látky ropného původu tzv. tenzidy (na výrobcích můžeme také vidět označení aniontové/kationtové/amfoterní/neiontové povrchově aktivní látky), chlór, sulfáty, fenoly, parabeny a různé syntetické parfémy.prádlo v košiTyto látky jsou sice velice účinné při čistění, ale po vyprání zůstávají v látce textílií, a tím se dostávají do styku s naší pokožkou, což při dlouhodobém používání výrazně zvyšuje vznik alergických reakcí, vyrážek a ekzémů. Vysoké množství těchto látek se také dostává do povrchových i spodních vod, a tak velmi zatěžují životní prostředí. Ohrožují nejen vodní organismy, ale dokonce i nás samotné.
Zpět se k nám dostávají vodovodním kohoutkem nebo třeba ve formě ryby na talíři.

plátýnko

I přesto, že se většina etiket současných pracích prostředků tváří přírodně a ekologicky, ne vždy to musí znamenat, že tato pravidla opravdu dodržují. Na rozdíl od potravin nebo oblečení není drogistický průmysl striktně regulován.

V tomto případě výrobek označený jako BIO, přírodní či organický se proto může objevit v názvech výrobku, který ve svém složení obsahuje pouze 1% přírodní složky. Pro laika tedy není vůbec jednoduché se v tom zorientovat.

V dnešní době se v českých domácnostech ročně spotřebuje přes 80 tisíc tun chemických prostředků, což je závratné číslo.

Je to však záležitost posledních let, naše maminky, babičky a prababičky toto rozhodně nepamatují. Když se vrátíme řadu let nazpět, praní prádla představovalo pouze namáčení oděvů do vody a jeho otloukání o kameny. Takové praní nebylo sice ekologicky závadné, ale ani moc účinné. Postupem času lidé přidávali do prací lázně různé látky, například hlínu a písek, později moč, popel a sodu až dospěli k výrobě mýdla.

Praní prádla zaznamenalo velký milník při vynalezení valchy, která se v českých domácnostech běžně používala až do poloviny 20. století. S pracím prostředkem na bázi křemičitanu sodného a sody přišel v roce 1876 Fritz Henkel. Od té doby se složení pracích přípravků výrazně změnilo, dbalo se především na účinnost a nízkou cenu, aby byly splněny náročné požadavky výrobců a spotřebitelů.

Nesnažíme se vám tím říct, abyste se s praním prádla vrátili do historie. Jen přemýšlíme, jak můžeme přispět ke zlepšení životního prostředí. A začít můžeme právě tím, že budeme své prádlo prát ekologicky.

laundry-gc2a8aa808_1920

Co to znamená?

  1. Používat ekologicky prací prostředek přírodního původu. Prací účinnost prostředeku TainDe AURA Fresh MAX pro bílé i barevné prádlo zajišťují neiontové povrchově aktivní látky rostlinného původu. Neobsahuje parabeny, fosfáty ani chlór. Prací gel je vhodný i pro malé děti, alergiky i osoby s citlivou pokožkou. A jako příjemný bonus jistě oceníte, že změkčuje prádlo a usnadňuje žehlení.
  2. Prát až když máte dostatek prádla. Praní většího množství oblečení ušetří životní prostředí, ale také obsah vaši peněženky.
  3. Odstranit skvrny. Máte oblíbené kousky oblečení, se kterými byste se jen těžko loučili? Vyzkoušejte Mycí prostředek na nádobí TianDe, který je nejen na nádobí, ale skvěle si poradí také s fleky na oblečení. Stačí kápnout prostředek na flíček a dát prádlo do pračky.
  4. Velmi znečištěné prádlo je dobré nejdřív namočit. Díky tomu nebudete muset prát při vysokých teplotách a dlouhých programech a ušetříte tak spotřebovanou energii a opět vaši peněženku.
  5. Nepoužívat aviváž. Vystačíte si s mnohem ekologičtější a levnější variantou, kterou představuje obyčejný ocet. Právě ten pomáhá změkčit vodu, čistit a desinfikovat pračku a také ustálí barvy vašeho oblečení, bez toho, aniž by byl po vyprání prádla cítit.
  6. Sušit prádlo venku. Nemusíte se bát ani zimních měsíců, prádlo krásně proschne i v mrazech. Pokud je to možné, vyhněte se sušičce.
  7. Pravidelně čistit pračku. Pouze čistá pračka zaručuje dobře vyprané prádlo. I tady lze využít ekologickou variantu, postačí vám k tomu ocet a soda. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody a přihrádku na aviváž naplňte octem. Půl litru octu můžete nalít přímo do bubnu pračky. Nastavte nejdelší prací cyklus na nejvyšší teplotu a pusťte pračku naprázdno. Čištění můžete vylepšit tím, že prací program před mácháním přerušíte a necháte pračku tak, aniž byste vypouštěli vodu (nejlépe přes noc). Ráno ji pak znovu pusťte a program nechte "doběhnout".

kisspng-washing-laundry-detergent-stock-photography-child-5af73908099983.8298606815261514320393

 

Ekologické praní prádla je jen jedna z částí naši ekologické domácnosti. Jde nám zejména o naše zdraví a stav naší planety. Společně to zvládneme! 

Affiliate program