Ledviny

Každou ledvinou proteče za minutu více než litr krve – celkem asi 1700 litrů denně. Celkový tělesný objem krve (4 až 5 litrů) proteče ledvinami každé dvě minuty.

Nemocné ledviny většinou nebolí, ale jejich oslabení se projevuje mnoha relativně nenápadnými příznaky. Někteří lidé s onemocněním ledvin mívají otoky, někteří mají vysoký krevní tlak, jiní mají bolesti v boku, problémy s močením a výjimečně se objeví i krev v moči.

Nečekané příznaky

Podle tradiční čínské medicíny je v ledvinách skrytá naše životní síla. A protože náš organismus je neoddělitelně propojen, existují příznaky, které bychom u oslabení ledvin možná nečekali, ale je důležité vzít v potaz jejich závážnost.

Pokud ledviny nepracují správně, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky zaneseného organismu jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče. Únava, nekvalitní spánek a problémy s koncentrací často souvisí s nedostatečným fungováním ledvin.

Mnoho lidí s onemocněním ledvin se potýká se suchou a svědící kůží. Příčinou těchto obtíží je často neschopnost ledvin udržet přiměřenou hladinu vápníku a fosforu v krvi.

Další příznaky oslabení ledvin:

 • Padání vlasů, suché a lámavé vlasy
 • Kruhy a otoky kolem očí
 • Problémy se sluchem
 • Bolesti kolen
 • Zubní kazy
 • přibírání na váze kvůli zadržování vody v těle 

Neplodnost a problémy s ledvinami  

Máme-li oslabené ledviny, pak se to často neprojeví přímo na ledvinách, ty si svou energii ponechávají pro sebe, ale příznaky se prvně objeví na přidružených orgánech. A plodnost podle TČM bývá důkazem toho, zda ledviny fungují tak, jak mají.

Ledviny považuje čínská medicína za jeden z nejdůležitějších orgánů těla. V ledvinách se uchovává vrozená životní síla a hmota z níž se člověk rodí a žije, a díky níž plodí další potomky. Proto se ledvinám říká také prenatální zaklad člověka.

Zjednodušeně řečeno, pokud není v dráze ledvin dostatek energie, nemůžeme ani zplodit potomka. Žena bud vůbec ani neotěhotní, anebo těhotenství zaniká. Žena totiž vyčerpá již tak vyčerpanou energii ledvin a nemůže ji předat svému dítěti. U mužů se energie ledvin projevuje kvalitou spermatu a to, do jakého věku jsou schopni mít ještě děti.

těhotná žena s partnerem drží bříško

V současné době se udává, že pětina párů v ČR je neplodných.

Jak ledvinám pomoci?

Jednou zničená ledvinová tkáň nemá schopnost obnovy funkce, a chronická nedostatečnost funkce ledvin je proces nevratný. Proto je důležité dbát na zdraví tohoto orgánu zejména preventivně. 

 • Na ledviny má neblahý vliv dlouhodobé užívání léků na tišení bolesti. Naučte se ji řešit i jinými způsoby. Vhodnou alternativou jsou fytonáplasti Wutong.
 • Dbejte na pitný režim – hlavní část by měla tvořit čistá voda. Pokud chcete zjistit orientační množství vody, které byste měli denně za normálních okolností vypít, snadno jej spočítáte podle jednoduchého vzorce: váha v kg x 0,035 = denní potřeba tekutin v litrech.
 • Ledviny oslabuje prochladnutí, proto se dostatečně oblékejte.
 • Ledvinám škodí alkohol, kouření, obezita i stres
 • Nepřehánějte to s bílkovinami (doporučuje se 0,8 g na kilogram váhy). Snažte se v jídelníčku omezit sůl (maximálně 6 g denně, tedy asi jedna lžička) a cukr (doporučuje se maximálně 50 g denně, což je pět kostek).
 • Celkově posilujte imunitu. Dbejte především na dostatečný přísun vitaminu C.

Byliny na podporu ledvin

TianDe má ve svém sortimentu produkty, které slouží pro podporu ledvin, ať už se jedná o Funkční komplex Zlatophyt nebo bylinnou směs Trávy Altaje, která obsahuje byliny sesbírané, jak název napovídá na Altaji (v jednom z nejčistších míst na planetě). Byliny jsou kombinovány dle receptur TČM a jsou zpracovávány za sníženého tlaku a při optimální teplotě tak, aby byla zachována jejich vysoká efektivita.

Dalším pomocníkem je tělová náplast Yaoshen forte. Jedná se o náplast, která má ve svém základu extrakty a esenciální oleje rostlin, které pozitivně ovlivňují činnost ledvin. 19 aktivních složek se postupně uvolňují do organismu a zde cíleně působí. Jednou z hlavních výhod transdermální terapie je skutečnost, že účinné látky se dostávají tam, kde jsou potřeba, aniž by zatěžovaly trávicí soustavu. Více si můžete přečíst v článku o náplastech TianDe.

Když jsou ledviny v pořádku a mají hodně energie, tak se cítíme odpočatě, vitálně, jsme ohební a naše páteř i klouby jsou pořádku. Vypadáme mladě i ve vyšším věku, máme husté vlasy, které předčasně nešedivějí, ženy mají pravidelný menstruační cyklus a muži se cítí v plné síle. Takže je tu další důvod, proč se zamyslet nad svým životním stylem. Určitě si  dopřejte dostatek spánku, tekutin, správné jídlo, odpočinek i pobyt v přírodě. A radujte se z nově nabyté energie.

 TianDe pro ledviny -Yaoshen a Trávy Altaje

Affiliate program